PODKATEGORIE: Pomoc s nastavením pánve a beder

Najděte svou odpověď

 • 1
  Nejsem si jistá, zda mám správně prohnutá bedra. Jak si to zkontrolovat?

Při našem cvičení nám jde o to mít lehce prohnutá bedra. Ani zatlačená do země ani zlomená a přehnaně prohnutá. Pokud si nejste jistá, zda jste našla tu nejlepší pozici, zkuste toto:

Lehněte si zády na podložku, pokrčte dolní končetiny a chodidla mějte položená na zemi. Poté položte dlaň na zem a vsuňte jí pod bedra. Ukazovákem nahmatejte bederní páteř a začněte jím jezdit po bederní páteři nahoru a dolů.

Měla byste cítit, jak je bederní páteř lehce prohnutá a jedná se jen o lehký a plynulý oblouček. To je ta správná pozice.

Tento pocit a pozici si zapamatujte a toto vše zkuste napodobit u jakéhokoliv cviku.

 • 2
  Jak poznám, zda nejsem prohnutá až moc?

Příliš velké prohnutí znamená, že je pánev vysazená a v této pozici cítíte přehnaně vyšpulený zadek. Většinou je to krajní pozice, kdy už se víc prohnout skoro ani nejde.

Dále se u přehnaného prohnutí stává, že spodní žebra výrazně trčí z břicha ven a už se nejedná o volný přechod mezi břichem a žebry.

V takovém případě prohnutí o něco zmenšete.

 • 3
  Jak poznám, že jsem prohnutá příliš málo?

Příliš malé prohnutí znamená, že bederní páteř už netvoří ten lehký oblouček, který jste si mohla nahmatat ukazovákem. Obratle jsou spíše v rovině a tvoří rovnou bederní páteř.

Když ležíte, tak jsou bedra příliš blízko k podložce a je téměř nemožné dlaň vsunout pod bedra. Zároveň je pánev spíše do podsazena a neobjevuje se ten klasický pocit lehce vyšpuleného zadku, který většinou doprovází správně nastavenou pánev a bederní páteř.

V takovém případě prohnutí o něco zvětšete.

 • 4
  Je prohnutí beder a pozice pánve u všech cviků stejné?

Ano, přesně tak. Je v podstatě jedno, jaký cvik společně budeme cvičit. Vždy nám půjde o to nastavit bedra a pánev tak, jak se s námi učíte u základních cviků. Nezáleží na tom, zda při cvičení budete ležet, sedět, klečet nebo například stát. Nastavení beder a pánve se neliší.

 • 5
  Jak je možné, že i přes správně srovnaná bedra a pánev cítím záda a kříž?

Toto se na začátku může stávat. Jde o to, že jste zvyklá více používat právě svaly v oblasti beder a kříže, a proto mají tendenci být aktivní i při cvičení. Mozek je používá, protože není zvyklý používat střed těla.

Jakmile ale díky cvičení začnete více používat střed těla, váš mozek už nebude mít důvod tolik používat svaly v oblasti beder a kříže. Postupně se tyto svaly uvolní a naopak více ucítíte břišní svaly.

Přesto doporučujeme si pohlídat správné nastavení beder a pánve tak, jak učíme při cvičení.

Nenašla jste svou odpověď?

Napište nám dotaz, na který chcete znát odpověď

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.