PODKATEGORIE: Pomoc s nastavemím ramen a hlavy

Najděte svou odpověď

 • 1
  Nejsem si jistá, zda mám správně nastavená ramena. Jak si to zkontrolovat?

Soustřeďte se na pocit dlouhého krku a širokých ramen. Pocit dlouhého krku uděláte tak, že ramena oddálíte od uší směrem k pánvi, a tím opticky i pocitově prodloužíte krk.

Pocit širokých ramen uděláte tak, že ramena jen lehce přiblížíte k podložce. Tím ramena rozbalíte do nejširší pozice. Dejte si ale pozor, abyste netlačila ramena až moc do podložky, protože to je špatně a i toho se chceme vyvarovat.

Správně nastavit ramena chce trénink a je naprosto přirozené, že si na začátku nejste jistá. Postupem času se vše zlepší.

 • 2
  Jak poznám, zda ramena tlačím do podložky až moc?

Toto poznáte velmi jednoduše. Pokud zatlačíte ramena do podložky až moc, lopatky se secvaknou k sobě. Pokud se to stane v leže, ucítíte, jak se hrudní páteř oddálí od podložky.

Dále také můžete cítit, jak vám spodní žebra začnou více trčet směrem ven z břicha. Také můžete cítit, jak šíje začíná tuhnout a místo potřebného uvolnění dojde k tenzi.

Pokud na sobě zpozorujete takové příznaky, uberte tlak ramen do podložky a soustřeďte se na volnější ramena jen lehce přiblížená k podložce.

 • 3
  Jak poznám, že mám hlavu a krk uvolněné?

Toto si můžete zkontrolovat tak, že během cvičení čas od času zakývete hlavou ze strany na stranu (gesto NE). Tímto pohybem dáte impuls k uvolnění krčních svalů, které mají tendencí k tuhnutí.

 • 4
  Je nastavení ramen a hlavy u všech cviků stejné?

Ano, přesně tak. Je v podstatě jedno, jaký cvik společně budeme cvičit. Vždy nám půjde o to nastavit ramena a hlavu tak, jak se s námi učíte u základních cviků. Nezáleží na tom, zda při cvičení budete ležet, sedět, klečet nebo například stát. Nastavení ramen a hlavy se neliší.

 • 5
  Jak je možné, že i přes správně srovnaná ramena cítím trapézy a krční svaly?

Toto se může na začátku stávat, i když děláte vše správně. Jde o to, že pokud je váš mozek zvyklý více používat trapézy a krční svaly, bude je mít ze začátku tendenci používat i při cvičení. To je přirozené a není to nijak nebezpečné (kromě toho, že to bude nepříjemné).

Jakmile ale díky našemu cvičení více zaktivujete svaly kolem lopatek, trapézy a krční svaly se začnou pomalu uvolňovat. Mozek je totiž přestane přehnaně používat a celá oblast bude funkčnější a odolnější.

Vaším cílem je tedy u cvičení vydržet a soustředit se na správně srovnaná ramena, lopatky a hlavu.

Nenašla jste svou odpověď?

Napište nám dotaz, na který chcete znát odpověď

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.