PODKATEGORIE: Mýty ohledně podsazené pánve

Najděte svou odpověď

  • 1
    Proč nepodsazovat pánev a netlačit bedra do podložky, když to tak všude učí?

Je pravda, že podsazená pánev a zatlačená bedra do podložky je velice rozšířený pojem na nejrůznějších skupinových lekcích a cvičeních. Bohužel takový způsob cvičení si mohou dovolit pouze ti, co mají zcela funkční střed těla a jejich svalové souhry a vzorce jsou naprosto v pořádku.

Jde ale o to, že pokud střed těla nefunguje, je třeba ho začít oslovovat jako celek ve všech jeho částech. Potřebujeme současně nastimulovat bránici, pánevní dno, hluboké břišní svaly a hluboké zádové svaly. To jsou 4 svalové skupiny, které musíme naučit pracovat jako celek v jeden okamžik.

A zde přichází první důležitý moment - Potřebujeme se nastavit tak, aby všechny tyto svalové skupiny měly ideální podmínky pro aktivaci. A ne v každé pozici to ale půjde. Potřebujete udělat prostor pro bránici, která když klesne do břicha, tak svým tlakem zatlačí do pánevního dna, což vyvolá další reakci. Je tedy třeba bránici nasměrovat proti pánevnímu dnu.

To samé hluboké břišní svaly. Ne v každé pozici je dokážeme plnohodnotně zapojit a naším cílem je se nastavit tak, aby byly hezky napnuté a jejich aktivitu nepřebíraly vnější šikmé břišní svaly nebo přímé břišní svaly, což se přesně děje, pokud se špatně nastavíme.

A teď co se stane, když podsadíte pánev a zatlačíte bedra do podložky. Jednak bránice přestává mít dostatek prostoru pro pohyb směrem dolů do břicha, protože čím více podsadíme pánev a nahrbíme bedra, tím více spodní žebra brání plnohodnotnému pohybu + bránice už ani není ve směru proti pánevnímu dnu a kvůli tomu přicházíme o důležitý moment.

A co je při podsazené pánvi a nahrbených bedrech děje s břichem? Impuls dostávají přímé břišní svaly a šikmé břišní svaly, protože právě tyto svaly podsazují pánev. Povrch vám tedy maká, ale vnitřek se "muchlá" a zkracuje a nemůže makat tak, jak bychom potřebovali.

A co se děje s ploténkami s podsazenou pánví a zatlačenými bedry? Nemají potřebnou oporu od správných svalů a je na ně velký tlak - pro plotýnkáře velice nevhodné.

A co se děje s diastázou? Přetěžujete jí, protože přes ní podsazujete pánev a hrbíte bedra.

Čas od času se nás takto někdo zeptá, proč to učíme takto, když oni to celý život cvičili s podsazenou pánví a zatlačenými bedry. A my vždy na konci říkáme: Zamyslete se, jaké potíže nyní máte, co vše vás trápí a jak dlouho vás to trápí... A pak se zamyslete, jak dlouho už cvičíte tak, jak jste zvyklá... A pak se zeptejte sama sebe, jak to, že mám ty své potíže už tak dlouho, když cvičím x měsíců nebo i let? Neměla bych být už dávno v pořádku? Není to tím, že třeba cvičím ne úplně vhodně? A neměla bych tedy zkusit úplně něco jiného, než doposud? 🙂

Odpovědi je většinou velice překvapí.

  • 2
    Cviky s podsazenou pánví jsou nevhodné pro kohokoliv nebo jen pro ženy po porodu?

To záleží na tom, jak je konkrétní pohybový aparát odolný a jak funkční jsou svaly.

Pokud máte odolný pohybový aparát a vaše svaly fungují zcela správně, tyto nevhodné cviky pro vás nebudou nijak výrazně škodlivé. Sice vám nepomohou k funkčnějšímu tělu, ale ani pro vás nepředstavují výraznou hrozbu.

Pokud je ale váš pohybový aparát křehký, zároveň používáte špatné svalové souhry a svaly nejsou funkční, jedná se o úplně jinou situaci. V takovém případě jsou pro vás cviky s podsazenou pánví a zatlačenými bedry velice nevhodné. Tělo ještě více ničí a prohlubují konkrétní potíže.

  • 3
    To už navždy nebudu moci cvičit klasické cviky, u kterých se podsazuje pánev?

To bude záležet na vašem zdravotním stavu a jak aktivní střed těla budete mít. Za určitých okolností budete moci cvičit i některé pro vás v současné době nevhodné cviky.

My ale věříme, že díky našemu cvičení už nebudete mít důvod se k takovým cvikům vracet. Budete znát cviky, které jsou zdravé, funkční a účinné.

Nenašla jste svou odpověď?

Napište nám dotaz, na který chcete znát odpověď

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.